ÇEŞİTLER
HAKKIMIZDA ] Üst ] [ ÇEŞİTLER ] YETİŞTİRİCİLİK ] ANAÇLAR ] HASTALIK ZARARLI ]

 

 

İTHAL ÇEŞİTLERİMİZ TÜKENMİŞTİR.

SADECE YERLİ-YABANİ ÇEŞİT MEVCUTTUR.

 

Yabanmersini, Yabanimersin, Likapa, Ligarba, Mut, Mavi Yemiş, Blue Berry.

 

Fidan Çeşitlerinin hepsi ithaldir.

PATRİOT BLUEBERRY (ERKENCİ)

Kuvvetli gelişme gösteren çalıları dik ve açık büyüme gösterir. Çok verimli bir çeşittir. Meyve salkımı sık olup taneleri çok iridir. Tane şekli hafif basık-düz, orta-mavi renkte, sert, sap çukuru yara izi küçük ve mükemmel bir tada sahiptir. Henüz olgunlaşmamış tanelerin dibi kırmızı (red-back) gözükmektedir. Çok sıcak havalarda meyveleri yumuşayabilmektedir. Aşırı su baskınlarına, donlu ve soğuk havalara toleransı yüksektir. Phytophytora kök çürüklüğüne de dayanıklılık gösterebilmektedir.

BLUECROP BLUEBERRY (ORTA SEZON)

Kuvvetli gelişen, dik büyüyen çalıları yayvan ve çok verimlidir. Meyve salkımı seyrektir. Taneleri çok iri, açık mavi renkte, sert, çatlamaya karşı dayanıklı, tadı iyi ve hafif aromatiktir. Çok erken toplanan meyveler mayhoş olur, veya meyvenin yarısı mavi renk alırken arka kısmı kırmızı kalır (red-back). Kolay yetişen bir çeşit olmasına rağmen aşırı meyve verme eğiliminde olduğu için düzenli budama ister.

Brigitta

Orta geççi bir çeşittir ve Bluecrop çeşidinde ikinci hasat yapıldıktan hemen sonra olgunlaşır. Kuvvetli, hafif yayvan ve 180 cm boyunda çalılara sahiptir. Meyveleri hafif mavi, orta iri, sap çukuru yara izi orta büyüklükte, hafif mayhoş tad da, sap çukuru yara izi küçük ve meyveleri serttir.