ÇEŞİTLER
HAKKIMIZDA ] Üst ] [ ÇEŞİTLER ] YETİŞTİRİCİLİK ] ANAÇLAR ] HASTALIK ZARARLI ] HASAT TARİHLERİ ] MEYVE ÖZELLİKLERİ ] YILLIK BAKIM ]

 

 

ŞEFTALİ ÇEŞİTLERİMİZ

seftali.jpg

Blake

ABD New Jersey orijinlidir. Yaygın ve kuvvetli gelişir. Verimlidir. Meyve, sarı zemin üzerine akıtmalı kırmızı renkte, meyve eti sarı, sulu tatlı, lezzetli, çekirdek etten ayrıdır. Ortalama 186 g ağırlıkta, meyve şekli yuvarlak, sofralık bir çeşittir. Redhaven çeşidinden 28 gün sonra olgunlaşır. Kendine verimlidir. Kış soğuklama isteği 850 saattir. Ege, Marmara Kuzey Geçit ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerine önerilir

Cardinal

ABD Georgia orijinlidir. Yarı dik ve kuvvetli gelişir. Verimlidir. Meyvesi koyu sarı zemin üzerine sıvama kırmızı renkte, meyve eti sarı, ince dokulu, orta derecede sulu, tatlı, çekirdek ete bağlıdır. Ortalama 161 g ağırlıkta, meyve şekli basıktır. Sofralık bir çeşittir. Redhaven çeşidinden 15 gün önce olgunlaşır. Kendine verimlidir. Kış soğuklama isteği 950 saattir. Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine tavsiye edilir.

Cresthaven

Ağacı yarı dik ve kuvvetli gelişen çok verimli bir çeşittir. Red Haven’den 26 gün sonra olgunlaşır. Meyvesi yuvarlak, meyve eti sarı,sulu, çekirdek etten ayrıdır. Ortalama meyve ağırlığı 240 gr dır. Yetiştiriciliği Ege, marmara ve kuzey geçit bölgelerinde önerilir.

Early Red

Oldukça verimli bir çeşittir. Ağacı kuvvetli gelişir. Red Haven’den 25 gün önce olgunlaşır. Meyve eti sarı,sulu, çekirdek ete bağlıdır. Yetiştiriciliği Ege,marmara ve geçit bölgelerinde önerilir.

Elegant Lady 

Ağacı kuvvetli gelişen çok verimli bir çeşittir. Red Haven’den 23 gün sonra olgunlaşır. Meyve kabuk rengi oldukça kırmızı yuvarlak, meyve eti sarı,sulu, çekirdek etten ayrı ve nakliyeye dayanıklıdır. Ortalama meyve ağırlığı 216 gr dır. Yetiştiriciliği Ege, marmara ve kuzey geçit bölgelerinde önerilir.

Glohaven

Ağacı yarı dik gelişen verimli bir çeşittir. Red Haven’den 14 gün sonra olgunlaşır. Meyvesi yuvarlak, meyve eti sarı,sulu, çekirdek etten ayrıdır. Ortalama meyve ağırlığı 213 gr dır. Yetiştiriciliği Ege, marmara ve kuzey geçit bölgelerinde önerilir.

J.H.Hale

Ağacı yarı dik ve kuvvetli gelişen oldukça verimli bir çeşittir. Red Haven’ den 7 gün sonra olgunlaşır. Meyvesi yuvarlak, meyve eti sarı,sulu, çekirdek etten ayrıdır. Depolamaya uygun çeşittir. Aynı zamanda kendine de kısır olup tek çeşitle bahçe tesis edilemez. Ortalama meyve ağırlığı 227 gr dır.

MAYCRAST

Ağacı kuvvetli, yayvan, verimli. Yuvarlak uzun şekilli, orta irilikte, tatlı ve az sulu. Sarı renkli, çekirdek ete yarı bağlı, lifli

Monreo

En geç olgunlaşan ticari çeşidimiz olup Red Haven’ den 45 gün sonra olgunlaşır. Meyvesi basık ortalama ağırlığı 244 gr dır. Meyve eti orta derecede sulu az lifli ve nakliyeye uygundur. Çekirdek etten ayrıdır. Yetiştiriciliği Marmara ve kuzey geçit bölgeleri için tavsiye edilir.

Red Globe

Ağacı yayvan gelişen çok verimli bir çeşittir. Red Haven’den 15 gün sonra olgunlaşır. Meyvesi yuvarlak, meyve eti sarı,sulu, çekirdek etten ayrı ve soğuklara dayanıklıdır. Ortalama meyve ağırlığı 215 gr dır. Yetiştiriciliği Ege, marmara ve kuzey geçit bölgelerinde önerilir. Marmara bölgesinde 10 numara olarak adlandırılan çeşittir.

Redhaven

Ağacı kuvvetli gelişen verimli bir çeşittir. Meyvesi yuvarlak, meyve eti sarı,sulu, çekirdek etten ayrı ve nakliyeye dayanıklıdır. Ortalama meyve ağırlığı 185 gr dır. Yetiştiriciliği Ege, marmara ve kuzey geçit bölgelerinde önerilir.

SPRİNG CREST

Ağacı orta güçlü ve yayvan gelişen ağaç yapısına sahip verimi bir çeşittir. Çiçekleri orta dönemde açtığı için geç donlardan fazla etkilenmez. Meyve kabuğu sarı zemin üzerine parlak kırmızı renktedir. Meyveleri orta irilikte, yuvarlak, hafif  basık, meyve eti sarı renkte olup bazen kırmızı pigmentler görülebilir. Meyve sert et dokulu ve aromalı, hafif mayhoştur. Çekirdek ete bağlıdır. Redhaven'den 25 gün önce olgunlaşır. Erkenciliği nedeniyle üretimi yaygınlaşmaktadır.

Spring Lady 

Ağacı yayvan ve kuvvetli gelişen, yetiştiriciliği Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgelerinde yaygınlaşan. yüksek verimli bir çeşittir. Şeftali yetiştiriciliğinin yapıldığı tüm bölgelerimize önerilmektedir. Meyve sarı zemin üzerine parçalı kırmızı renkte, albenisi iyi, gösterişli, raf ömrü uzun olup yola dayanıklıdır. Meyve orta irilikte, iyi bakım koşullarında iri olup, meyve eti sarıdır. Meyve şekli yuvarlak, yanlardan basık, orta lezzetlidir. Çekirdek ete bağlıdır. Çok Redhaven'den 22 gün önce olgunlaşır. Kendine verimli bir çeşittir.

dixired

francoise

glo haven

meril gem

monreo

ric may

vista rich