ÇEŞİTLER
HAKKIMIZDA ] Üst ] [ ÇEŞİTLER ] YETİŞTİRİCİLİK ] ANAÇLAR ] HASTALIK ZARARLI ] BUDAMA ] DÖLLENME ] HASAT ]

 

 

 

PAPAZ

Can grubu eriklerden en çok yetiştirilen çeşit olup, ağaçları geniş, sık dallı ve yayvan taç oluşturur. Erken çiçeklenmeden dolayı bazı yıllar ilkbahar geç donlarından zarar görür. Genelde  yeşil olum döneminde Nisan sonu  hasat edilir. Hasat edilmezse Haziran sonu kırmızı olumda da hasat edilebilir. Meyve 20-25 gr. ağırlığında  yuvarlak sap tarafı hafif basık, karın çizgisi belirgin  ve  çukurdur. Meyve dış kabuk parlak yeşil, meyve eti sert, sulu ve açık yeşil renktedir. Kırmızı yada tam olum döneminde ise meyve et dokusu Kısmen kendine verimli olmakla birlikte Aynalı çeşidinin tozlayıcı olarak bulundurulması verimi artırır.

CAN

Ağacı kuvvetli gelişir. Yüksek derecede verimlidir. Klon anaçlarında mükemmel uyum sağladığı gibi klasik anaçlarada aşılanabilir. Meyve orta irilikte olup hafif şişkindir. Meyve yeşil renktedir.

BLACK DIAMOND

Kaliforniya’ da ıslah edilen Black serisi erikler içerinde en kaliteli ve iri olan  çeşitlerden biridir. Ağaçları kuvvetli gelişir, yayvan taç oluşturur ve seyrek dallıdır. Yaprakları canlı, parlak koyu yeşildir. Meyve iri, yuvarlak, çiçek ve sap çukurundan basık, meyve koyu mor- siyahımsı  ve sarı beneklidir. Meyve eti koyu  turuncu, sert ve çekirdek ete bağlıdır. Ağustos ayının 2. haftası hasat olumuna gelir. Dölleyicileri Santa Rosa, Friar,Black Gold  ve Angeleno ‘dır

 

OBİLNAJA

Rusya da Japon erikleri ile can grubu eriklerin melezlemesi ile elde edilmiş, ağacı kuvvetli gelişen, yayvan taç oluşturan, oldukça verimli bir çeşittir. Meyve yuvarlak,  kabuk sarı zemine üzerine koyu kırmızıdır. Meyve eti sarı renkte, sulu ve çekirdek ete bağlı değildir. Haziranı ayının son haftası olgunlaşır. Meyve etinin sert olmaması nedeniyle raf ömrü uzun olmayıp kısa sürede pazarlanmalıdır..Kısmen kendine verimli olmakla birlikte Can ve Myrobalan erikleri dölleyici olarak kullanılmalıdır

BLACK BEAUTY

Ağaçları kuvvetli ve  yarı dik gelişir, yaprakları parlak koyu yeşil renkte, orta verililikte olup özellikle Akdeniz bölgesine iyi adapte olmuştur. Meyve orta irilikte, sulu, tatlı, lezzetli, yuvarlak ve hafif basıktır. Kabuk  menekşe  zemin üzerinde koyu mor, siyah, meyve eti sarı-kırmızı, tam olgunluk döneminde kokuludur. Temmuz ayının ilk haftası olgunlaşır. Friar ve Santa Rosa çeşitleri dölleyici olarak kullanılabilir.

ANGELİNA

Ağaçları oldukça kuvvetli gelişir ve yarı yayvan taç oluşturur. Meyve iri seyreltme yapıldığında oldukça iri, yuvarlak, uçlardan hafif  basık, oldukça sert et dokuludur. Kabuk koyu menekşe–siyah renginde ve pusludur. Meyve eti açık sarı renginde, çekirdek küçük ve ete bağlı değildir. Bahçede dölleyici bulunmazsa yeterli ürün alınamaz. Hasat olumu; 10-15 Eylül tarihlerindedir. Soğuk hava depo koşullarında yaklaşık 3 ay, kontrollü atmosferde ise 4 ay özelliklerini yitirmeden muhafaza edilebilir. Bu özelliğinden dolayı yetiştiriciliği yaygınlaşmıştır. Döleyicileri; Santa Rosa, Friar ve Obilnaja ‘dır.

 

BLACK AMBER

Black serisi erikler içerisinde ilk ıslah edilen çeşitlerden biri olup özellikle Kaliforniya da yetiştiriciliği çok yaygınlaşmıştır. Ağaçları orta kuvvette gelişir ve dikine büyüme eğilimindedir. Bakteriyel hastalıklara hassas olduğu için aşırı rutubetli  yerlere. önerilmez.  Meyve orta irilikte, yuvarlak, uçlardan basık, kabuk yoğun puslu, koyu mor- siyahımsı renkte olup üzerinde sarı lekeler  vardır. Meyve eti sarımtırak yeşil (amber) renkte, sert, sulu olup çekirdek oldukça küçük ve  ete yapışıktır. Dölleyicileri Friar, Black Diamont çeşitleridir. Hasat olumu Temmuz ayının son haftası olup Angeleno çeşidinden 45-50 gün önce hasat edilir.

PRESİDENT

Olgunlaşma tarihi 13 Ağustos-3 Eylüldür. Ağaç başına ortalama verim 80-100 kg dır. Meyve ağırlığı ortalama 40-42 gramdır. Meyve kabuğu zemin rengi yeşil sarıdır. Meyve eti yeşil renkte, az sulu, hafif mayhoş ve az aromalıdır. Albeni ve yeme kalitesi iyidir. Kendine kısırdır. Tozlayıcıları; Early Laxton's ve Stanleydir.

STANLEY

Olgunlaşma tarihi 19 Ağustos-3 Eylüldür. Ağaç başına ortalama verim 90-120 kg dır. Meyve eti yeşilimsi sarı, az sulu ve tatlıdır. Albeni ve yeme kalitesi yüksektir. Kendine verimlidir.

SANTA ROSA

Hasat tarihi 20 Haziran-5 Temmuz'dur. Ağaç başına ortalama verim 70-90 kg dır. . Meyve kalp şeklindedir. Kabuk rengi sarıdır. Sulu, tatlı ve aromalıdır. Albeni ve yeme kalitesi yüksektir. Kısmen kendine verimlidir. Tozlayıcıları; Wickson, Elephant heart, Beauty, Burmosa, Formosa'dır.

FORMOSA

Hasat tarihi 16 haziran-5 Temmuz'dur. Ağaç başına ortalama verim 80-100 kg dır. Meyve kabuk rengi yeşilimsi sarıdır. Albeni ve yeme kalitesi yüksektir. Kendine kısırdır. Tozlayıcıları; Burbank, Wickson, red Heart ve Santa Rosa'dır.

OZARK PREMİER

Hasat tarihi 1-18 Temmuz'dur. Ağaç başına ortalama verim 50-70 kg dır. Meyve yuvarlaktır. Kabuk rengi yeşildir. Orta sulu, tatlı ve az aromalıdır. Albenisi ve yeme kalitesi çok yüksektir. Kendine kısırdır. Tozlayıcıları; Santa Rosa ve Burbank'tır.

autumm giant

black star

fortune

friar

geç papaz

 

giant

mürdüm

 

obilnaja

 

queen rosa

 

red beauty

 

red heart