Toptan - Perakende Sertifikalı Meyve Fidanı Çeşitleri

 HAKKIMIZDA   GENEL BİLGİLER  FİYATLAR   FOTO GALERİ  İLETİŞİM 

 

ÇEŞİTLER
YETİŞTİRİCİLİK
ANAÇLAR
HASTALIK ZARARLI
BUDAMA
DÖLLENME
HASAT

 

BUDAMA

Eriklerde birisi şekil budaması diğeri de mahsul budaması olmak üzere iki tip budama uygulanır. P. cerasifera ve P. salicina çeşitleri genellikle yayvan büyüme eğiliminde olduklarından bunların genç ağaçlarına Goble şekli daha uygun gelmektedir. Avrupa erikleri ise daha çok dik veya yayvan geliştiklerinden bunlara da Değişik doruk dallı şekil verilmelidir.

Mahsuldar eriklerde mümkünse her yıl, değilse iki yılda bir budama yapılmalıdır. Budama esnasında eriklerde çiçek tomurcuklarının daha çok iki yaşlı dallar ile buket dallar üzerinde oluştuğu unutulmamalıdır.

Japon erikleri daha çok çiçek tomurcuğu oluşturduklarından bunlarda budama biraz daha sert uygulanmalıdır. Böylece budamanın meyve seyreltmesine katkısı olur. Japon eriklerinde buket dalı sayısı fazla olduğundan 3-4 yılda bir daha sert bir budama ile çok sayıda yeni sürgünlerin teşekkülü sağlanmalıdır.

Meyve seyreltmesi:Erik çeşitlerinin büyük kısmında meyve tutumu istenenden çok fazladır. Özellikle Japon erikleri ile bazı can eriklerinde bir çiçek tomurcuğundan 1-3 çiçek meydana geldiğinden aşırı yüklenme olmaktadır. Böyle çeşitlerde meyve seyreltmesi zorunludur. Seyreltme elle ya da kimyasal maddelerle yapılır.

Erik meyveleri küçük olduğundan elle seyreltme oldukça masraflıdır. Geç olgunlaşan çeşitlerde elle seyreltme Haziran dökümünden sonra uygulanmalıdır. Diğerlerinde ise genç meyve dökümü sona erince yapılmalıdır. Yeşil erik olarak tüketilen can eriklerinde ağaçlardaki meyveler fasılalı olarak hasat edildiğinden her meyve toplam seyreltme yerine geçer.

Eriklerde kimyasal maddelerle seyreltme elmalardaki kadar başarılı olmamıştır. Kimyasal maddelerin bir kısmı DNOC li bileşiklerdir. Bu etkili maddeye sahip Elgetol ağaçlara %70-80 çiçeklenme devresinde püskürtülür. Bundan başka bu amaçla kireç sülfür de denenmiştir. Bu kimyasal madde % 6-7 konsantrasyonunda ve % 50-60 çiçeklenme safhasında ağaçlara atılır.

ÇEŞİTLER
AHUDUDU
ALIÇ
ANTEP FISTIĞI
ARMUT
AYVA
BADEM
BEKTAŞİ ÜZÜMÜ
BÖĞÜRTLEN
CEVİZ
DUT
ELMA
ERİK
FRENK ÜZÜMÜ
GOJİ BERRY
HÜNNAP
İNCİR
KAYISI
KESTANE
KIZILCIK
KİRAZ
KİVİ
KUŞBURNU
MUŞMULA
NAR
NARENCİYE
NEKTARIN
PİKAN CEVİZİ
ŞEFTALİ
TRABZON HURMASI
VİŞNE
YABAN MERSİNİ
ZEYTİN

 

- İADE - GİZLİLİK - NASIL SİPARİŞ VEREBİLİRİM? -

Nesil Fidan Ender İdiler 0533 511 9940 Bandırma

Telif Hakkı © 1998 NESİL FİDAN

Son değiştirilme tarihi: 09.04.2015