ÇEŞİTLER
HAKKIMIZDA ] Üst ] [ ÇEŞİTLER ] YETİŞTİRİCİLİK ] ANAÇLAR ] HASTALIK ZARARLI ] SEYRELTME ] DÖLLENME ] İLAÇLAMA ]

 

 

ELMA ÇEŞİTLERİMİZ 

 

 Vista Bella : ABD orijinli  kuvvetli yayvan gelişen ağaç yapısına sahiptir. Hafif mayhoş sulu meyve yapısı vardır. Meyve eti beyazdır. Kabuğu hafif yeşil üzerine pembe-kırmızı dır. Meyve seyreltilmesine ihtiyaç duymaktadır 2-3 defada hasat yapılması uygundur. Hasat tarihi temmuz başıdır.  Tozlayıcılar G.Delicious Jarseymac Gala serisi ve Red Delicious.

  

 Jerseymac : ABD orijinli kuvvetli orta derecede yayvan gelişen bir ağaç yapısına sahiptir. Meyveleri orta irilikte sap ve dip kısmından basık ve mayhoş tattadır. Meyve eti beyaz-krem rengidir. Meyve kabuğu yeşil üzerine kırmızıdır. Hasat tarihine özen gösterilmesi gerekmektedir. Dökümleri önlemek için olgunlaşan meyveler toplanmalı 2-3 kez hasat yapılmalıdır.Hasat tarihi temmuzun ikinci haftasıdır.  Tozlayıcılar : G.Delicious G.Smith Vista Bella Gala serisi.

  

W.Pride (Red Star) : ABD orijinli Kuvvetli ve yayvan gelişen çok verimli bir ağaç yapısı vardır. Meyve eti krem renktedir sulu ve hafif mayhoştur. Meyve kabuğu sarımsı yeşil üzerine çok koyu kırmızıdır. Pasa ve kara lekeye rezistanstır ancak acı beneğe hassasiyet göstermektedir. Rafta bekleme süresi uzundur. Hasat tarihi Temmuzun 2. haftasıdır. Tozlayıcılar : Vista Bella Jarseymac G. Smith G. Delicious. 

  

Summer Red : ABD orijinli kuvvetli yayvan gelişen ağaç yapısına sahiptir. Meyve eti kirli beyaz-krem renktedir. Tatlı sulu ve aromalı bir lezzeti vardır. Meyve kabuğu sarımsı zemin üstüne açık-soluk kırmızıdır. Hasat tarihi Temmuzun 3. haftasıdır. Hasat tam zamanında yapılmalıdır aksi takdirde meyve kabuğunda bozulmalar meydana gelmektedir. Tozlayıcıları : G.Delicious G.Smith Vista Bella Gala serisi Jarseymac. 

Galaxy Gala :  Yeni Zelanda orijinli kuvvetli yayvan gelişen ağaç yapısına sahiptir. Meyveleri Küçük-orta iriliktedir. Meyve eti krem renkli gevrek tatlı ve bol suludur. Meyve kabuğu sarı üstüne kırmızıdır. Ağustos ortasında hasat edilir ve birçok çeşit için tozlayıcı özelliktedir. Tozlayıcıları: Fuji G.Delicious G.Smith Braeburn Jarseymac.

 

Royal Gala :  Yeni Zelanda orijinli kuvvetli yayvan gelişen ağaç yapısına sahiptir. Meyveleri Küçük-orta iriliktedir. Meyve eti kremsi beyaz, sert yapıda tatlıdır. Meyve kabuğu sarı üzerine kırmızıdır. Depolama şansı vardır. Pek çok çeşit için tozlayıcıdır. Hasat zamanı iyi takip edilmeli gecikme durumunda meyvede bozulmalar meydana gelmektedir. Hasat Tarihi Ağustos ortasıdır. Tozlayıcıları: Fuji G.Delicious G.Smith Braeburn Jarseymac

 

Mondial Gala : Yeni Zelanda orijinli kuvvetli yayvan gelişen ağaç yapısına sahiptir. Çok verimli bir çeşittir. Yoğun yağış olduğunda bakteriyel hastalıklara karşı önlem alınmalıdır. Meyve eti krem renkte ve tatlıdır. Meyve kabuğu sarımsı beyaz üstüne kırmızımsı renktedir. Gala çeşitlerinde kabuk renkleri karşılaştırıldığında Royal açık Mondial orta Galaxy en koyu kırmızı renktedir. Hasat zamanı iyi takip edilmeli gecikme durumunda meyvede bozulmalar meydana gelmektedir. Hasat tarihi ağustosun 2. yarısıdır. . Tozlayıcıları: Fuji G.Delicious G.Smith Braeburn Jarseymac.

 

Red Chief : ABD orijinli zayıf ve kısmen dik olarak gelişen ağaç yapısına sahiptir. Meyveleri orta irilikte beyaz-krem renkte tatlı ve suludur. Meyve kabuğu sarımsı yeşil üzerine kırmızıdır. Oluşturduğu meyveler renk ve boyut olarak genel anlamda birbirine benzemektedir. Depolama ömrü uzundur. Tozlayıcıları G.Delicious G.Smith Gala serisi Braeburn.

 

Golden Reinders :  ABD orijinli kuvvetli yayvan gelişen ağaç yapına sahiptir. Orta irilikte meyve oluşturur. Meyve eti krem renkte tatlıdır. Meyve kabuğu yeşil-sarıdır. Depo ömrü uzundur. Pasa karşı rezistanstır. Diğer özellikleri Golden Delicious ile aynıdır. Eylül ortasında hasat edilir. Tozlayıcıları G.Smith Red Chif.

Braeburn : Yeni Zelanda orijinli orta kuvvette ve yarı dik gelişen ağaç yapısına sahiptir. Meyveleri orta irilikte mayhoş-tatlı suludur. Meyve eti krem renkte serttir. Meyve kabuğu yeşil üzerine kırmızıdır. Depo ömrü uzundur. İyi beslenemediği takdirde acı benek görülebilir. Hasat tarihi Ekimin ilk 2 haftasıdır. Tozlayıcıları : G.Delicious Gala serisi G.Smith.

 

Fuji :  Japonya orijinli kuvvetli ve dik gelişen ağaç yapısına sahiptir. Meyveleri orta irilikte ekşiliği çok az tatlı meyve eti sert ve krem renktedir. Depo ömrü uzundur. Ekimin 2. yarısında hasat edilir. Lezzetinde dolayı çok tercih edilmektedir. Birçok klonu bulunmaktadır. Bunların içinde Kiku nagafu red fuji en çok kullanılanlardır. Tozlayıcıları : G.Delicious Gala serisi G.Smith

 

Granny Smith :  Avustralya orijinli kuvvetli ve kısmen dikine büyüyen ağaç yapısına sahiptir. Meyve eti yeşile çalan beyazdır. Ekşi sulu ve diğer elmalarla karşılaştırıldığın da kalın kabukludur. Güneş ışığına yoğun olarak maruz kaldığında üstünde kırmızı benekler oluşmaktadır. Bunu önlemek için üzerine gölgelendirme yapılmalı yada meyvelerin yaprak altında kalması sağlanmalıdır. Çok uzun süre depoda muhafaza edilebilmektedir (9–10 ay). Hasat tarihi ekimin ikinci yarısıdır. Ayrıca genel tozlayıcıdır. Tozlayıcıları : G.Delicious Fuji Gala serisi.

 

Pink Lady: Yeni Zelanda orijinli kuvvetli ve dikine gelişen ağaç yapısına sahiptir. Meyveleri orta irilikte hafif uzunumsudur. Meyve eti krem renkte sert ve mayhoş tatlıdır. Meyve kabuğu sarı zemin üzerine pembe renklidir. Depo ömrü çok uzundur. Hasat tarihi kasımın ilk haftasıdır. Tozlayıcıları : G.Smith Fuji Gala serisi.

amasya

gala

golden

golden delicious

granny smith

jersey mac

jona gold

mondial gala

red chief

scarlet spur

spur golden

star gribson

stark crimson

starking

summer red

williams supreyit