ÇEŞİTLER
HAKKIMIZDA ] Üst ] [ ÇEŞİTLER ] YETİŞTİRİCİLİK ] ANAÇLAR ] HASTALIK ZARARLI ] ATEŞ YANIKLIĞI ]

 

 

COSCİA PRECOCE

Meyvesi orta iri, konik, boyun kısmı kısa, alta doğru genişler. Meyve kabuğu kalın, açık yeşil renkte olup yeme olumunda açık sarıdır. Bazen güneş gören yüzü kızarır. Meyve eti beyaz, tatlı, sulu ve çok az kumlu olup kalitesi iyidir.

Temmuz sonunda toplanır. Tozlayıcıları Williams, Ankara, Akça, Passe Crassane

 

 

MARGERITE MARILLAT (KIEFER)

Sağlıklı ağaçlar meydana getirir ve kısmen armut ateş yanıklığı hastalığına dayanıklıdır. Erken çiçeklenmesi bazı bölgeler için dezavantaj olabilir.

Eylül sonunda hasat olumuna gelir. İri meyveli sulu ve depolamaya uygun bir çeşittir. Tozlayıcıları Williams

MUSTAFABEY

Meyvesi küçük, boyun kısmı Akça'dan daha uzun, alta doğru geniştir. Kabuğu kalınca olup, zemin rengi sarımsı yeşil, yeme olumunda san, güneş gören tarafı kırmızıdır. Meyve eti beyaz, az kumlu, orta sulu, tatlı ve aromalı olup, kalitesi ortadır.

Temmuzun ikinci haftasında toplanır.Tozlayıcıları Akça, Passe Crassane, Duchesse d'Angouleme.

WILLIAMS

Meyvesi orta iri – iri konik, boyunlu, orta kısmı geniş armut biçimindedir. Sofralık, kurutmalık ve konservelik olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık 500 gram ağırlığındadır.

Ağustosun üçüncü haftasında toplanır. Tozlayıcıları Akça, Mustafabey, Dr. Jules Guyot, B. Bosc, Comice, Passe Crassane, B. Hardy.

SANTA MARIA

Meyve iri ve konik şekillidir. Meyve kabuk rengi hasat döneminde açık yeşil zemin üzerine al yanaklıdır.   Ortalama 65–70 cm genişlikte, sap hariç 105 cm uzunlukta olup yaklaşık 220 gram ağırlığındadır.

Temmuz sonu ve Ağustos başı toplanır.Tozlayıcıları Abbe Fetel, Williams, Passe Crassane

DEVECİ

Meyvesi iri-çok iri, basık, alt kısmı geniş, boyunsuzdur. Çiçek çukuru derindir. Meyve yüzeyi hafif girintili çıkıntılı olup kabuğu ince, zemin rengi sarı-yeşil, passız, bazen güneş gören yüzü pembe- kırmızıdır. Meyve eti beyaz, gevrek, sulu, tatlı ve kalitesi.ortadır.

Ekimin üçüncü haftasında toplanır. Tozlayıcıları Akça, Passe Crassane, B. Precoce Morettini, June Gold.

ANKARA

Meyvesi orta iri, yuvarlakça boyunsuz, alt kısmı geniştir. Meyve kabuğu açık yeşil, yeme olumunda sarımsı yeşil ve incedir. Meyve eti çok sulu, tereyağı tipinde, tatlı, güzel aromalı olup kalitesi çok iyidir.

Eylülün ortasında toplanır. Tozlayıcıları Akça, Abbe Fetel, Coscia.

AKÇA

Meyvesi küçük, kısa boyunlu, alt kısmına doğru geniştir. Meyve kabuğu yeşil zemin üstüne sarı renktedir, Yeme olumunda yeşilimsi sarı renkte ve incedir. Meyve eti beyaz, az kumlu, orta derecede sulu, az tatlı olup kalitesi orta – iyidir. Ortalama meyve eni 45 mm. meyve uzunluğu sap hariç.

Temmuz başında toplanır. Tozlayıcıları Mustafabey, Williams, Passe Crassane

 

abete feel

atago

bahri bey

carmen

etrusca

hosui

june beauty

margaret marilla

tosca